TRENING EMS
(Electrical Muscle Stimulation)
Trening EMS - dlaczego warto ?
Czym różni się trening EMS od standardowego treningu na siłowni?
Trening EMS (Electrical Muscle Stimulation) to sposób stymulacji mięśni całego ciała, oparty na zastosowaniu impulsów elektrycznych o niskiej częstotliwości. Urządzenie potrafi jednocześnie stymulować rożne grupy mięśniowe, dlatego jest to trening obejmujący wszystkie partie ciała. Sesje są krótkie lecz intensywne. Trwają około 25-30 minut. Równocześnie trenuje się mięśnie agonistyczne jak i antagonistyczne. Podczas standardowego treningu ćwiczenia skupiają się na wzmacnianiu mięśni odpowiedzialnych za skurcz koncentryczny (odpowiedzialny za dany ruch), natomiast aktywacja mięśni antagonistycznych, odpowiedzialnych za skurcz ekscentryczny jest mniejsza. Trening EMS aktywuje podczas jednego ćwiczenia obydwie grupy mięśniowe.
Pozytywne efekty stosowania treningu EMS:
• Najbardziej skuteczny sposób na spalanie kalorii i najszybszy sposób na osiągnięcie optymalnej procentowej zawartości tkanki tłuszczowej.
• Każde ćwiczenie wykonywane jest bardzo dokładnie dzięki impulsom pochodzącym z elektrod dopasowanych do kształtu ciała.
• Impuls elektryczny działa bezpośrednio na mięśnie, odciążając w ten sposób stawy.
• Stymulacja mięśni głębokich kręgosłupa wpływa na poprawę stabilizacji centralnej całego ciała, a tym samym na prawidłową postawę.
• Wzmocnienie najsłabszych partii ciała, kształtując ich siłę i wytrzymałość.
• Pomoc w walce z cellulitem poprzez lepsze ukrwienie tkanek.
EMS jako wsparcie procesu treningowego
Metoda EMS, jest obecnie na szeroką skalę stosowana także w sporcie.
W zależności od danej grupy docelowej trening EMS skupia się on na redukcji masy tłuszczowej, kształtowaniu mocy bądź siły mięśniowej.
W literaturze dotyczącej treningu EMS podawane są m.in. następujące jego efekty:
• zwiększenie siły izokinetycznej(ekscentrycznej) i izometrycznej
• pozytywny wpływ na wysokość skoku
• maksymalnie zwiększa siłę
Wzrost siły maksymalnej
Maksymalna siła to siła, jaką układ nerwowo-mięśniowy potrafi wytworzyć poprzez świadome skurcze mięśni. Ponadto wyznaczana również sprawność i podstawową zdolność nadawania prędkości.
Osoby, które nie trenują mogą świadomie aktywować tylko 70% swojej siły całkowitej. Pozostałe 30% siły pozostaje nieaktywne, nie podlega mimowolnym skurczom (jest to „autonomiczna rezerwa”). Przy pomocy treningu EMS można zmniejszyć różnicę między siłą maksymalną i bezwzględną, ponieważ pozwala on na lepszą synchronizację i pobudzenie jednostek motorycznych. EMS pozwala osobom trenującym zwiększyć swoje możliwości siłowe, ponieważ w pracę fizyczną zaangażowana jest większa część włókien mięśniowych.
Poprawa sprawności
Sprawność przejawia się zwiększoną odpornością na zmęczenie po długotrwałym obciążeniu pracą.
Przyrost masy mięśniowej (hipertrofia)
Wspomniany wzrost siły maksymalnej osiągany poprzez trening EMS jest wynikiem przyrostu masy mięśniowej. Wzrost obwodu mięśni jest często widoczny nawet po kilku treningach.
Trening szybkokurczliwych włókien mięśniowych
Zauważono, że w elektrostymulacji w pierwszej kolejności aktywowane są szybkokurczliwe włókna mięśniowe. W porównaniu do tradycyjnych metod treningu siłowego,
trening EMS jest zatem optymalnym rozwiązaniem dla osób uprawiających sporty zespołowe
(siła eksplozywna).
Wzrost wytrzymałości
Po treningu wzrasta wytrzymałość mięśni. Pojawiają się nowe połączenia nerwow-mięśniowe, Mechanizm działania treningu EMS w tym zakresie znacznie zwiększa kapilaryzację mięśni.
EMS jako wsparcie procesu rehabilitacji
EMS jest również często wykorzystywany w medycynie oraz w czasie rehabilitacji.
Jest niezbędnym elementem procesu fizjoterapii w szczególności gdy u Pacjenta występują:
• Zaburzenia prawidłowej postawy ciała
• Problemy ze stabilizacją centralną kręgosłupa
• Zaniki mięśniowe
• Przewlekłe bóle kręgosłupa o nieznanej etiologii.
Trening mięśni jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Dlaczego?
Szczyt masy mięśniowej osiągamy pomiędzy 30 a 35 rokiem życia. Osoby, które nie ćwiczą siłowo i podejmują niewielką aktywność fizyczną tracą około 4% całkowitej masy mięśniowej każdego dziesięciolecia, po 30 roku życia, a proces znacznie przyspiesza po 50 roku życia.
Brak dostatecznej siły mięśniowej powoduje m.in.:
• Zaburzenia równowagi ciała;
• Pogorszenie ogólnego samopoczucia ;
• Wolniejszy metabolizm, który w konsekwencji może powodować nadwagę;
• Bóle mięśniowe, których przyczyną jest siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej.
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego tracisz mięśnie wraz z wiekiem? Co można z tym zrobić?
Wraz z wiekiem zanikają komórki rogów przednich rdzenia kręgowego, a także włókna gałęzi brzusznych nerwów rdzeniowych. Następuje także zwyrodnienie złączy nerwowo-mięśniowych. Badania pokazują, iż w wieku 70 lat nawet ludzie zdrowi tracą około 40% swoich jednostek motorycznych. Przekazywane sygnały z mózgu do mięśni są coraz słabsze, a włókna mięśniowe są coraz gorzej unerwione. Jednostki motoryczne tracą włókna mięśniowe szybkokurczliwe, zaangażowane w generowanie siły i mocy. Sam mięsień również przebudowuje się i zaczyna zawierać więcej tłuszczu i tkanki łącznej niż włókien mięśniowych.
Kolejny czynnik, który przyczynia się do utraty masy mięśniowej wraz z wiekiem, to zmniejszona synteza białek mięśniowych. Tkanka mięśniowa ulega ciągłemu niszczeniu i odbudowie. Wraz z wiekiem spada szybkość syntezy białek, spowalnia proces odbudowy danego mięśnia, a tym samym masa mięśniowa spada.
Jeden z głównych czynników, który powoduje spadek masy mięśniowej to brak aktywności fizycznej. Jeśli nie używamy danego mięśnia, mięsień ten zanika. Dorośli, którzy nie są aktywni fizycznie, z wiekiem tracą jeszcze więcej mięśni i siły, niż ci, którzy wykonują treningi na siłowni. Mamy jednak wpływ na tempo utraty masy mięśniowej.
Trening siłowy, w tym trening EMS zapobiega utracie masy mięśniowej dzięki czemu możemy cieszyć się zdrowiem i sprawnością o wiele dłużej.
Aspekty estetyczne treningu EMS
Leczenie cellulitu
Ze względu na żeński układ hormonalny kobiety mają większą skłonność do cellulitu niż mężczyźni, Rozwój cellulitu następuje wtedy, gdy tkanka łączna przerasta komórki tłuszczowe, przez co zaczyna być widoczna przez skórę. Powiększa się z przyczyn genetycznych, z powodu nadwagi, małej ilości ruchu i palenia tytoniu. Trening EMS może w różnorodny sposób oddziaływać na cellulit poprzez poprawę napięcia tkanki łącznej i pobudzenie krążenia krwi. W wyniku stymulacji skóra staje się bardziej napięta.
Redukcja masy ciała i tkanki tłuszczowej
„Odchudzanie” czy dążenie do „bycie szczupłym” często cechuje się obecnie jednostronnym podejście, w którym nacisk kładzie się głównie na dietę. Stosowanie diety, zwłaszcza mało urozmaiconej, z pewnością doprowadzi do obniżenia masy ciała, jednak będzie to przede wszystkim utrata mięśni, a nie tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak dlatego, że organizm gromadzi zapasy tłuszczu i korzysta z innego źródła energii. Jeżeli następuje spadek ilości mięśni, spowolnieniu ulega także podstawowa przemiana materii, co wpływa na ograniczenie spalania kalorii przez organizm. Powoduje to odwrotny od zamierzonego skutek (efekt jojo), gdyż ponownie zaczynamy przybierać na wadze.
Masę ciała można skutecznie obniżyć jedynie poprzez ćwiczenia uzupełnione odpowiednią dietę.
Trening wytrzymałościowy, nie wpływa na zwiększenie masy mięśniowej. Energetyczna przemiana materii wzrasta w przeciwieństwie do podstawowej przemiany materii. Treningi wytrzymałościowe często charakteryzują się spadkiem masy mięśniowej. Masę ciała i tkankę tłuszczową można trwale zredukować tylko poprzez zbudowanie beztłuszczowej masy mięśniowej. Zwiększona aktywność metaboliczna wpływa na wzrost tempa energetycznej przemiany materii w czasie sesji EMS i kilka godzin po jej zakończeniu, a ze względu na przyrost masy mięśniowej następuje również trwały wzrost tempa podstawowej przemiany materii. Stosując równocześnie zdrową dietę, można w prosty i trwały sposób zredukować masę ciała. Redukcja masy ciała i tkanki tłuszczowej podczas treningu często skutkuje redukcją obwodu kobiecych części ciała, zwłaszcza tych newralgicznych, takich jak biodra, talia i uda. Ponadto, można w ten sposób ujędrnić także klatkę piersiową i ramiona
Jak wygląda trening EMS?
W treningu wykorzystywana jest specjalna kamizelka, w której umieszczone są elektrody. Zakłada się ją na bawełniany kombinezon, przez co jej użytkowanie jest higieniczne. Elektrody przenoszą impulsy elektryczne bezpośrednio na mięśnie osoby ćwiczącej, tym samym aktywując je do pra
Zalecenia przed treningiem
Przed przystąpieniem do treningu EMS niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w węglowodany na 2-3 godziny przed sesją treningową w celu nagromadzenia odpowiedniej ilości glikogenu potrzebnego w czasie intensywnego treningu. 30-35 minut przed sesją należy wypić przynajmniej pół litra płynu. Płyny powinny mieć temperaturę pokojową.
Należy unikając spożywania kofeiny i napojów alkoholowych, które pobudzają magazynowanie wody. Ważne jest, aby w trakcie całej sesji treningowej przyjmować odpowiednią ilość płynów.
PRZED TRENINGIEM W NASZYM GABINECIE DOSTANIECIE PAŃSTWO OD NAS DO WYBORU: NAPÓJ IZOTONICZNY POWERADE LUB WODĘ
Zalecenia po treningu
Bezpośrednio po treningu, w zależności od celów treningowych, zalecane jest spożycie dużych ilości białka w celu przyspieszenia regeneracji i rozwoju mięśni (np. shake proteinowy), lub też odpowiedniej ilości węglowodanów w celu przyspieszenia regeneracji potreningowej (np.: napój węglowodanowy).
PO KAŻDYM TRENINGU PRZYGOTUJEMY DLA PAŃSTWA NAPÓJ WĘGLOWODANOWO-BIAŁKOWY MARKI OLIMP, WSPOMAGAJĄCY POWYSIŁKOWĄ ODBUDOWĘ
Ważne jest, aby po każdej sesji zrobić sobie odpowiednią przerwę, aby organizm mógł odpocząć i przygotować się do kolejnej sesji treningowej.
Przeciwwskazania do stosowania treningu EMS
Jako bardzo intensywna forma ćwiczeń, w przypadku ograniczeń zdrowotnych trening EMS należy traktować z należytą ostrożnością.
Stymulacji elektrycznej nie można stosować w następujących przypadkach:
- Zaawansowana miażdżyca tętnic lub zaburzenia krążenia tętniczego.
Ze względu na wysokie napięcie mięśni, przeciwwskazaniem do stosowania treningu EMS jest miażdżyca, ponieważ ostre zmiany zakrzepowe mogą prowadzić do udaru. - Krwawienie, silna hemofilia
Hemofilia to choroba dziedziczna charakteryzująca się zaburzeniami krzepnięcia i zwiększonym krwawieniem krwi. - Gorączka, ostre zapalenia bakteryjne lub wirusowe
W przypadku jakiegokolwiek zapalenia lub gorączki należy unikać uprawiania sportu. Istnieje ryzyko, że zbyt wysoka eksploatacja organizmu spowoduje pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. - Rozruszniki serca
Choroby sercowo-naczyniowe, niewydolność serca i rozruszniki serca nie stanowią bezwzględnego przeciwwskazania do treningu, ale w takich przypadkach należy skonsultować się ze specjalistą. - Poważne choroby neurologiczne
W przypadku poważnych zaburzeń neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne, porażenie spastyczne kręgosłupa, choroba Parkinsona, padaczka, paraliż, itp. zasadniczo nie można zastosować stymulacji elektrycznej, ponieważ może to wpłynąć na zaostrzenie objawów tych zaburzeń. - Gruźlica
W przypadku choroby zakaźnej, takiej jak gruźlica nie wolno stosować elektrostymulacji i treningu, gdyż w trakcie klinicznego zaostrzenia choroby ogniska zapalne mogą wywołać gruźlicę otwartą. - Nowotwory
W celu podjęcia treningu należy uzyskać specjalną zgodę od lekarza prowadzącego.
W treningu wykorzystywana jest specjalna kamizelka, w której umieszczone są elektrody. Zakłada się ją na bawełniany kombinezon, przez co jej użytkowanie jest higieniczne. Elektrody przenoszą impulsy elektryczne bezpośrednio na mięśnie osoby ćwiczącej, tym samym aktywując je do pracy.
CENNIK
Trening Personalny dla 1 osoby z wykorzystaniem EMS (ok 1h – 25 min EMS)
Trening EMS
119 zł
Pakiet 4 Treningów EMS
449 zł
Pakiet 8 Treningów EMS
849 zł
Pakiet 12 Treningów EMS
1 199 zł
Trening Personalny dla 2 osób z wykorzystaniem EMS (ok 1h – 25 min EMS)
Trening EMS
199 zł
Pakiet 4 Treningów EMS
749 zł
Pakiet 8 Treningów EMS
1399 zł
Pakiet 12 Treningów EMS
1 999 zł
NIE WIESZ CZY TRENING EMS JEST DLA CIEBIE ?
SKORZYSTAJ Z PAKIETÓW PRÓBNYCH W ATRAKCYJNEJ CENIE !
Trening próbny EMS (1 os.)
49 zł
Pakiet próbny
2 treningi (1 os.)
99 zł
Trening próbny EMS (2 os.)
99 zł
Pakiet próbny
2 treningi (2 os.)
199 zł