Fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapia ureginekologiczna jest to dziedzina fizjoterapii przeznaczona dla pacjentów cierpiących z powodu dysfunkcji układu moczowo płciowego. Jej celem jest poprawa jakości życia pacjentów poprzez zastosowanie indywidualnie dobranych metod oraz technik. W gabinecie pojawiają się najczęściej panie w ciąży, po porodzie lub zmagające się z nietrzymaniem moczu. Fizjoterapia uroginekologiczna ma jednak szersze zastosowanie.

Fizjoterapia uroginekologiczna jest przeznaczona zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn, w każdym wieku.

Terapia uroginekologiczna obejmuję dolegliwości:

    • Ginekologiczne – do których zaliczamy: przygotowanie do porodu, powrót do aktywności po połogu, odczuwanie bólu podczas stosunku po porodzie, rozejście mięśni prostych brzucha, bolesne miesiączki, obniżenie narządu rodnego, endometrioza, wspomaganie leczenia niepłodności
    • Urologiczne- nietrzymanie moczu, częstomocz, powtarzające się zapalenia dróg moczowych, problemy z mikcją
    • Seksuologiczne- ból narządów płciowych podczas stosunku, brak satysfakcji seksualnej, wulwodynię, pochwicę
    • Proktologiczne- nietrzymanie gazów, nietrzymanie stolca, zaparcia, osłabienie zwieracza odbytu

 

Przebieg wizyty przy fizjoterapii uroginekologicznej:

Na pierwszej wizycie fizjoterapeuta przeprowadza szeroki wywiad, który dostarcza informacji dotyczących ogólnego stanu zdrowia oraz problemów, które spowodowały umówienie wizyty. Po dokładnym wywiadzie i ocenie funkcjonalnej układu ruchu fizjoterapeuta przechodzi do badania manualnego: powłok brzusznych, miednicy, przepony, kręgosłupa i żeber. Jeśli pacjent przebył operację ocenie poddana jest również blizna. Nieodzownym elementem badania jest ocena toru oddechowego pacjenta. W sytuacjach, które tego wymagają za zgodą pacjenta dokonywane jest też badanie przezpochwowe, lub przezodbytnicze w celu dokonania oceny mięśni dna miednicy.

Po uzyskaniu kompletu informacji o stanie zdrowia pacjenta fizjoterapeuta ustala plan terapii oraz częstotliwość wizyt. Dodatkowo edukuje w zakresie czynności dnia codziennego mających duży wpływ na dno miednicy.

Na kolejnych wizytach weryfikowana jest skuteczności terapii oraz aktualizowane są wykonywane ćwiczenia i zalecenia dotyczące postępowania w domu.

 

kości miednicy FizjoOxy
ciąża FizjoOxy

Umów termin wizyty!

Zapraszamy do gabinetu przy ul. Asnyka 6C w Wieliczce!

Zespół FizjoOxy

Poznaj nas bliżej!

Kontakt

Zadzwoń do nas! Sprawdź na mapce, jak nas znaleźć!